Druhá zlínská výzva

Evropské peníze přímo obcím, městům a jejich sdružením!

Výzva vládě, nechť neudělá stejnou chybu při dělení peněz EU jako vlády minulé.

Ve Zlíně dne 29.1.2013

Vážené kolegyně, starostky, Vážení kolegové, starostové,
Vážení komunální politici,

obracíme se na Vás opět po čase s naléhavou výzvou. Stejně, jako před několika lety, kdy jsme příliš nevěřili, že se nám podaří změnit financování samospráv, odstranit diskriminaci a zavést rámcový systém do dělení prostředků daňových poplatníků mezi stát a jeho samosprávy. Přesto se obcí a měst pod tehdejší Zlínskou výzvou za změnu RUD podepsalo v roce 2006 přes tisíc pět set starostů a starostek. Tehdy jsme založili neformální Iniciativu za živý venkov a s pár nadšenci se vzbouřili  proti nespravedlivému zákonu. Cíl se po náročné cestě završil 1. 1. 2013 – máme spravedlivější RUD.

Dnes jde opět o peníze, opět o zájmy našich občanů, daňových poplatníků, našich regionů a jejich samospráv. Vláda má v letošním roce vyjednat smlouvu s Evropskou komisí, na jejímž základě budou v novém rozpočtovém období 2014 – 2020 opět přicházet evropské prostředky. I po všech výkyvech na finančních trzích zřejmě nepůjde o malé peníze, nicméně to bude patrně poslední příležitost získat významné prostředky z fondů EU do naší země.

Jako obyvatelé venkova, starostové obcí i menších měst, máme obrovské zkušenosti s čerpáním dotací v současném období, které má řadu chyb. Z těch se musí budoucí etapa čerpání dotací poučit. Bohužel pomyslný vlak jednání je již rozjetý a míří velmi silně vstříc velkým hráčům – silným firmám, velkoměstům i ministerstvům. Venkov se zdá být odsunut na boční kolej, nebo s nadsázkou na trasu lokálky, které navíc hrozí zrušení. Obnovili jsme proto naši neformální aktivitu Iniciativy za živý venkov. Stejně jako před lety chceme vyvinout tlak na ústřední státní správu. „Druhá zlínská výzva“ chce vyzvat vládu, aby co nejvíce prostředků určených pro integrovaný rozvoj území, minimálně z 65% bylo prakticky nárokovým systémem čerpáno přímo obcemi, městy a jejich sdruženími. Jen systém, který se bude blížit modelu nárokovatelného čerpání, odrážející míru potřeb jednotlivých regionů, splní očekávání neopakovat chyby minulé včetně zamezení nežádoucím politickým vlivům. O efektech menší administrativy, jednoduché následné správy, eliminace politického klientelismu a korupce nemusíme snad ani hovořit.

Jsme přesvědčení, že můžeme společným hlasem vládu požádat o úpravu navrhovaného modelu čerpání evropských prostředků 2014 a dále. Není pozdě, z řady signálů víme, že lze návrhy pozměnit, ale chce to razantní a všeobecnou podporu. Myslíme si, že se nemáme čeho bát. Že můžeme být i díky argumentům zkušeností se stávajícím čerpáním úspěšní. Jen je třeba rychle jednat. Proto Vás vyzýváme touto Druhou zlínskou výzvou, abychom spojili síly napříč politickým spektrem, napříč různým zastoupením, abychom podpořili tuto výzvu podpisem. Naše výzva je podporována celostátními sdruženími obcí i jednotlivých mikroregionů nejen ze Zlínska. Věříme, že ji podpoříte i Vy, abychom mohli s hlasem nepřehlédnutelné podpory žádat o nápravu.

Prosíme Vás, pomozte znovu prosadit dobrou věc. Prosíme, podpořte tuto výzvu jednoduše kliknutím. Zde naleznete odkaz na stránky http://www.jurencakova.cz/druha-zlinska-vyzva/, kde postačuje vyplnit kraj, město / obec, jméno a příjmení, funkci (starosta, místostarosta, zastupitel, podnikatel, občan). Chceme se s co největším počtem podporovatelů této výzvy obrátit co nejdříve na vládu, kompetentní ministry a prosazovat zmíněné požadavky.

O dalších krocích a jednáních s vládou vás budeme informovat.

Děkujeme!

Ing. Jana Juřenčáková v.r.
předsedkyně  Druhé zlínské výzvy

Josef Zicha v.r.
starosta obce Vysoké Pole

Mgr. Ivana Majíčková v.r.
starostka města Kunovice

Zdenek Blanař v.r.
starosta města Brumov – Bylnice

Silvie Pospíšilová v.r.
starostka obce Sehradice

Jaroslav Němeček v.r.
starosta obce Pohořelice

Znění výzvy:

My, signatáři Druhé zlínské výzvy, vyzýváme předsedu vlády ČR Petra Nečase, aby při přípravě Dohody o partnerství s Evropskou komisí:

  • 1. respektoval potřeby regionů ČR a zaručil model nárokového čerpání minimálně 65% prostředků alokovaných do Integrovaného  r e g i o n á l n í h o operačního programu 2014-2020 za účelem vyvážené a efektivní distribuce prostředků EU do území.
  • 2. zaručil i v ostatních operačních programech a v Programu rozvoje venkova ČR 2014-2020 výrazné zohlednění potřeb venkovských regionů ČR v duchu politiky soudržnosti.
  • 3. zajistil v co největší míře využití metody komunitně vedeného místního rozvoje – tedy Místních akčních skupin, ve všech relevantních operačních programech tak, aby došlo k maximálnímu možnému využití potenciálu daného území.